Ciąg alkoholowy. Jak przerwać?

Powrót do listy

Alkoholowa pułapka, czyli zapić kaca klinem.

Przychodzi moment trzeźwości i tu jest znacznie gorzej – reakcja na alkohol jest jedna – kac, który dla alkoholika jest udręką zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Stąd, by go nie odczuwać alkoholik sięga znów po alkohol. To może trwać nawet kilka dni. To jest ciąg alkoholowy.

Kac nie jest niczym przyjemnym. Ból głowy, suchoty, problemy żołądkowe, to tylko niektóre z tych bardzo charakterystycznych przypadłości, towarzyszących osobie kolejnego dnia po spożyciu większej ilości alkoholu.

Czasem dochodzi do tego tak zwany kac moralny, jeśli oczywiście osoba chce pamiętać i przetworzyć sceny i wydarzenia dnia poprzedniego. Rozwiązanie w postaci tak zwanego klina może przyjść do głowy początkowo w formie zupełnie niewinnego pomysłu.

Przecież wystarczy jedno piwo, kieliszek wódki czy lampka koniaku, by wszystko ustało. Ten prosty sposób pozornie nie prowadzi jednak do leczenia kaca czy niwelowania skutków picia alkoholu, ale wręcz do nałogu. Ponieważ najczęściej lecząc kaca w ten sposób najszybciej można wpaść w ciąg alkoholowy.

Ciąg alkoholowy może trwać krócej – dwa dni, ale może to być też cały tydzień, zależy od woli osoby pijącej, świadomości narastającego problemu i tego, kiedy organizm się wreszcie zbuntuje. Niemniej jednak poznanie tak rewelacyjnego sposobu na uśmierzenie skutków picia, powoduje, że alkoholik sięga po niego częściej i chętniej.

Jak przerwać ciąg alkoholowy? No cóż. Prosta odpowiedź – przestać pić.

Łatwo powiedzieć, trudno zrobić. Nie ma jednak innego wyjścia.

Niewątpliwe należy pić dużo płynów, woda mineralna, soki owocowe, słodka herbata, herbaty ziołowe – melisa. Warto kupić w aptece dobre elektrolity. Jeżeli pojawiają się ostre objawy zespołu abstynencyjnego należy skorzystać z pomocy lekarza.

Dobrym i zdrowym objawem jest, kiedy osoba pijąca sama się opamięta i podejmie decyzję o leczeniu. Niestety dochodzi do tego rzadko, a z pewnością rzadziej w pierwszych dniach czy miesiącach notorycznego picia.
Dlatego szybciej reagować muszą osoby z bliskiego otoczenia. To one muszą wiedzieć, że w tym przypadku leczenie alkoholika jest już niezbędne, ponieważ ciąg alkoholowy jest najprostszą drogą do rozwoju choroby.

Ważna jest terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień, a nie jedynie często zalecany sam detoks.

Należy bowiem pamiętać, że detoks to jedynie odtrucie organizmu, w psychice pijącego nadal więc alkohol pozostaje jako skuteczny lek na całe zło, jako idealne rozwiązanie wszystkich jego problemów bądź jako eliksir szczęścia, radości i przebojowości.

Stąd istnieje ryzyko, że będzie on wracał do picia i tym samym powtarzać się będą również ciągi alkoholowe. Przerwać może to skuteczna terapia odwykowa, do której warto chorego przekonać i zmotywować. Ważne jest tutaj wsparcie rodziny.

Jeśli jednak alkoholik nie trzeźwieje przez dłuższy czas, to wskazane jest najpierw zawieźć go na detoks. Detoks powinien odbywać się szpitalu, a potem również zmotywować do podjęcia profesjonalnego leczenia.

Oczywiście alkoholik nie chce się leczyć. Najczęściej chce poczuć się lepiej i po jakimś czasie dalej pić. Konieczne jest namówienie osoby uzależnionej na podjęcie leczenia. Profesjonalnego leczenia uzależnienia w odpowiedniej placówce terapii uzależnień.

Czym jest kac?

Alkohol z punku widzenia biologicznego jest dla organizmu trucizną. Kilka procent alkoholu (etanol) wydalana jest z moczem i poprzez oddech. Większą część organizm metabolizuje, przede wszystkim w wątrobie. Maksymalne stężenie alkoholu w organizmie pojawia się po ok. 1-1,5 godzinie od chwili jego wypicia, dlatego ludzie się upijają. Wydaje im się, że mogą jeszcze wypić, bo czują się dobrze. A tak naprawdę alkohol nie został jeszcze wchłonięty przez organizm.

Więc wiele osób pijących uważa, że jeszcze mogą pić bezkarnie. A w organizmie czeka „bomba z opóźnionym zapłonem”. Sam alkohol nie jest tak bardzo szkodliwy, szkodzi o wiele bardziej produkt pośredni rozkładu alkoholu, aldehyd octowy. Jest on. Ok. 20 razy (!) bardziej toksyczny niż sam alkohol.

Osoba, która piła alkohol czuje ból głowy, odczuwa zwiększone pragnienie, jest nadwrażliwa na hałas. Pojawiają się nudności lub biegunka, uczucie rozbicia, apatia. Ma problemy z koncentracją, zaburzenia snu, ogólne osłabienie. I albo brak łaknienia, albo nadmierny apetyt, występują dreszcze, bardziej się poci mogą występować także depresja. U większości zatrutych osób występuje wstręt przed wypiciem lub wąchaniem alkoholu. Na samą myśl o napiciu się alkoholu robi się niedobrze.

Dlaczego więc wiele osób „leczy” kasa klinem? Przecież są zatrute alkoholem!

Objaw uzależnienia

Jednym z objawów uzależnienia od alkoholu wg ICD 10 jest tzw. klinowanie. Czyli picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania.

Tak, więc picie alkoholu na kaca i odczuwanie poprawy po wypiciu pewnej dawki alkoholu świadczy, że w organizmie osoby pijącej pojawiają się objawy świadczące o przekroczeniu cienkiej linii uzależnienia od alkoholu. Jest to objaw fizycznego uzależnienia, bo organizm reaguje pozytywnie na następną dawkę środka, który doprowadził do zatrucia i złego samopoczucia.

Czym jest kac a czym zespół odstawienia?

Kaca może mieć każda osoba, która piła alkohol, zespół odstawienia to przykre dolegliwości pojawiające się gdy spada poziom alkoholu we krwi. Albo po zaprzestaniu dłuższego picia. jego objawy mogą rosnąc wraz z upływem czasu. Zespól odstawienia jest swego rodzaju protestem uzależnionego organizmu przed zabieraniem mu alkoholu. Czym jest kac?

Kac jest efektem zatrucia organizmu alkoholem.

Jak leczyć kaca? Poniższe informacje w żaden sposób nie zastąpią wizyty u lekarza i profesjonalnej porady medycznej. Mogą pomóc w lżejszych dolegliwościach.

Jeżeli zdecydowałeś, że podczas imprezy będziesz pił dużo alkoholu pamiętaj:

  • Nie pij na pusty żołądek. Picie na pusty żołądek jest szczególnie niebezpieczne, bo alkohol jest jednym z najsilniej działających związków powodujących zwiększoną produkcję przez żołądek kwasu solnego, który z powodu braku pokarmu niszczy błonę śluzową żołądka i prowadzi do jego owrzodzeń
  • Nie pij napojów gazowanych, powodują one szybsze przyswajanie alkoholu, co powoduje szybsze upijanie się.
  • Nie mieszaj alkoholi, ponieważ szybciej się upijesz.

No, więc jak leczyć kaca, jeżeli na drugi dzień czujesz się beznadziejnie?

Zjedz kiszone ogórki, kiszoną kapustę, pij sok z kapusty. Zawierają one dużą ilość witaminy C, która wpływa na wymywanie i szybszy rozkład alkoholu w organizmie.

Zjedz słone posiłki. Sól powoduje zwiększone pragnienie będziesz, więc pił więcej wody mineralnej. Ważne – mineralnej, zawiera bowiem różne minerały, które skutecznie wypłukał alkohol). Dobry jest rosół. Pamiętaj jednak pamiętać, by nie był to rosół z torebki, lecz z kury.
Pomóc może wypicie kefiru, jogurtów albo maślanki.

Unikać należy cudownych leków. Nie są one zabronione, jednak zachęcam do naturalnych sposobów. Ważne też, żeby nie brać leków zawierających paracetamol, może być niebezpieczny dla organizmu.

Jak leczyć kaca?
Jeżeli zauważysz następujące objawy pojawiające się w jakiś czas po odstawieniu alkoholu i zwiększające się w miarę upływu czasu, (czyli, gdy zmniejsza się stężenie alkoholu w organizmie): brak łaknienia, nudności, wymioty, biegunki, przyspieszenia akcji serca, zaburzenia rytmu, podwyższone ciśnienie krwi, wzmożoną potliwość, rozszerzone źrenice, suchość śluzówek jamy ustnej, ogólnie złe samopoczucie, osłabienie, podwyższona ciepłota ciała, bóle mięśniowe i bóle głowy, drżenie rąk lub całego ciała, nadpobudliwość, niepokój, lęk oraz obniżenie nastroju czy zaburzenia snu.

Zgłosić się do lekarza!

Mogą także pojawić się ostre psychozy alkoholowe, takich jak majaczenia drżenne (delirium tremens), czy ostra halucynoza alkoholowa. U 5-15% alkoholików, w okresie pomiędzy 6 a 48 godzinami od odstawienia alkoholu, mogą wystąpić drgawkowe napady abstynencyjne(padaczka alkoholowa).

Poważne powikłania somatyczne, jak i psychiczne (np. majaczenie, halucynoza czy stany depresyjne z tendencjami samobójczymi) muszą być leczone w wyspecjalizowanych ośrodkach. Należy wezwać pogotowie ratunkowe informując przy wezwaniu o występujących dolegliwościach. Mogą to być stany zagrażające życiu.

Telefony: pogotowie ratunkowe 999, telefon alarmowy 112

Jeżeli coraz trudniej Ci pozbyć się kaca, a dolegliwości pogłębiają się, jest na to tylko jedna rada. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień w Dziwnówku nad polskim morzem.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu