Jak rozpoznać, czy jest się uzależnionym od hazardu?

Przygoda z hazardem zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie. Pierwszy kontakt z grami hazardowymi to: gra na automatach, jakich wiele w pubach oraz sklepach monopolowych, typowanie wyników rozgrywek sportowych u bukmacherów, których placówki można napotkać na niemal każdej ulicy, albo niewinna partyjka pokera na pieniądze ze znajomymi.

Zaangażowanie pieniędzy w grę ma podnieść jej atrakcyjność poprzez włączenie elementu ryzyka. A wiadomo, że tam gdzie jest ryzyko tam również pojawia się szansa na wygraną. Pokusa zdobycia wielkiej nagrody dla wielu osób staje się na tyle istotna, że zaczynają angażować coraz większe stawki, poświęcając na grę więcej czasu i zaangażowania niż dotychczas.

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu spróbował uczestnictwa w grach hazardowych, a nielicznie traktują to, jako powszechną rozrywkę, pochodząc do niej jednak z pewnym dystansem, angażując jedynie niewielkiej kwoty, które nie przyniosą uszczerbku na naszych finansach. Jednak nie każdy, kto spróbuje hazardu jest w stanie zachować zdrowy rozsądek. Emocje i adrenalina związane z szansą na wygraną zaczynają uzależniać.

Uzależnienie od hazardu można rozpoznać, gdy występuje jeden lub kilka objawów:

  • Gramy częściej, a hazard przestaje być dodatkiem do innych rozrywek, stając się celem samym w sobie.
  • Ryzykuje coraz wyższe stawki.
  • Gdy przegrywamy, to zamiast odejść od stołu lub maszyny, angażujemy większe kwoty, aby się odegrać.
  • Racjonalizujemy nasze postępowanie związane z grami hazardowymi.
  • Okłamujemy bliskich na temat hazardu.
  • Zaczynamy wierzyć w „wielką wygraną”.

Jeśli zauważasz u siebie, choć jeden z powyższych objawów to powinieneś zaakceptować fakt, że najprawdopodobniej uzależniłeś się od hazardu. Terapia uzależnień hazardowych możliwa jest, jeśli gracz zaakceptuje fakt swojego uzależnienia i będzie chciał podjąć się leczenia. Leczenie uzależnień możliwe jest przy zastosowaniu różnorakich metoda. Ośrodek leczenia uzależnień jest jednym ze sposobów na wyjście z nałogu związanego z hazardem.

Leczenie hazardu. Zjawisko uzależnień behawioralnych – hazard.

Coraz częściej młodzi ludzie uzależniają się nie od substancji, ale właśnie od wykonywanych czynności, np. od hazardu, internetu, zakupoholizmu czy grania na komputerze.

Hazard w tym wszystkim jest dość niebezpiecznym uzależnieniem, określanym też często patologią społeczną. Regularne granie prowadzi, bowiem nie tylko do skrajnego bankructwa finansowego, ale również rozłamu w rodzinie, rozstań czy nawet do samobójstw.

Takie uzależnienia od czynności określa się również mianem behawioralnych czy kompulsywnych, uprawianych pod wpływem niedającego się opanować wewnętrznego przymusu.

W zasadzie nałogowy (kompulsywny) hazardzista nie różni się znacznie od alkoholika.

To dlatego w obu przypadkach świetnie może skutkować ta sama terapia odwykowa, leczenie ahazardu. Uzależniona, zarówno od alkoholu, jak i od hazardu, osoba czuje nieodparte pragnienie sięgania po używkę bądź realizowanie danej czynności, np. grania w kasynie, mimo towarzyszących temu od dłuższego czasu negatywnych emocji i wyrzutów sumienia.

Takie kompulsywne zachowania mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla uzależnionej osoby, zarówno fizyczne, jak i psychiczno – społeczne.

Hazardzista cierpi na bezsenność, jest podrażniony i nadpobudliwy. Nałogowi towarzyszą też często problemy z koncentracją, poczucie irytacji czy nawet mocno obniżona satysfakcja z życia.

W przypadku tego rodzaju uzależnień, bardzo ważne jest, by terapeuci posiadali odpowiednie doświadczenie, a także wiedzę, jak pomagać w przypadku nałogowych graczy, którzy nie umieją przezwyciężyć w sobie notorycznej pokusy grania. Dlatego nie każdy ośrodek leczenia uzależnień jest odpowiedni, jak i nie każdy podejmuje się udzielenia pomocy hazardzistom.

Kiedy wygrana zmienia się w przegrane życie?

Uzależnienie od hazardu, podobnie jak inne nawyki, przychodzi dość niespodziewanie. Często, kiedy grający na automatach, w ruletkę czy obstawiający zakłady bukmacherskie hazardzista jest już niemal na samym dnie. I choć wszystko przychodzi stopniowo, to chęć wygrania wielkiej fortuny czy notorycznego odgrywania się przesłania cały świat, sprawia, że hazardzista przestaje logicznie myśleć.

Pierwsza wygrana największą porażką hazardzisty – uzależnienie.

Właściwie większość zaczyna grać dla rozrywki, z ciekawości bądź dla szybkiego wzbogacenia się. Szybka wygrana działa natomiast jak dobry wabik. Sprawia, że w głowie hazardzisty rodzi się chciwy plan łatwego dorobienia się wielkiej fortuny.

Jego oczekiwania są coraz większe, a co za tym idzie również rosną stawki, które obstawia na grach, automatach czy w zakładach bukmacherskich.

Tak rodzi się uzależnienie, w którym brak jest miejsca na racjonalne myślenie. Hazardzista więc przyjmuje porażki, jako pewien etap grania, jako tylko przejściową fazę niepowodzeń.

Te przegrane z kolei popychają go często do dość desperackich kroków. Hazardzista musi szybko mieć pieniądze na kolejne gry. Chce się odegrać. I wierzy, że tym razem uda się. Nie zawaha się więc, by okraść własne dziecko, swoich rodziców czy wypłacić oszczędności, przeznaczone na rodzinne wakacje. Sam nakręca spiralę kłamstw, oszustw, a nawet wyłudzeń u znajomych, w pracy czy w najbliższym środowisku biznesowym. Przecież „odegram się” i wszystko spłacę.

Czasem by się odbić, trzeba spaść na samo dno.

Leczenie hazardzisty nie jest łatwym zadaniem. Dla zdobycia kolejnych pieniędzy, spłaty zaciągniętych długów czy uzyskania przebaczenia, hazardzista potrafi świetnie manipulować otoczeniem. Pojawiają się wtedy wyrzuty sumienia, przepraszanie i obietnice bez żadnego pokrycia. Często dopiero utrata rodziny, domu, pracy i brak środków na kolejną grę odwraca monetę i uświadamia hazardziście, jak poważny ma problem. I dopiero wtedy pożądany efekt może przynieść skuteczna terapia odwykowa. Potrzebny jest do tego właściwy program, taki program proponuje prywatny ośrodek terapii uzależnień w Dziwnówku.

Nierealny świat marzeń hazardzisty.

Uzależnienie od hazardu wiąże się z marzeniem, jakie jest mocno zakorzenione w głowie gracza. Marzenie to dotyczy szansy na „wielką wygraną”, która doprowadzi do rozwiązania wszelkich problemów. Głównie tych finansowych, do jakich doprowadziła kompulsywna gra w karty lub na automacie. Marzenia nabierają na sile, gdy uzależniony od hazardu przechodzi z fazy drugiej uzależnienia (fazy strat) do fazy trzeciej (fazy desperacji). Wówczas chory chwyta się każdej myśli, która pozwala racjonalizować jego wybory związane z grą.
Marzenie od wygranej zaczyna rosnąć w umyśle gracza do tego stopnia, że jest wręcz przekonany. Ze ta wielka wygrana kiedyś nadejdzie. Uważa, że musi być jedynie cierpliwy i nie zaprzestawać gry. Zaprzestając gry może stracić szansę na zwycięstwo. To właśnie ta obawa przed przegapieniem ewentualnej szansy na zwycięstwo nie pozwala uzależnionemu na rezygnację z dalszej gry. Choćby wszelkie przesłanki mówiły o konieczności zaprzestania dalszej gry.

Marzenia osoby uzależnionej od hazardu zaczynają na tyle dominować w życiu chorego, że jest w stanie poświęcić wiele, aby tylko mógł kontynuować grę. Zaczyna się od przeznaczania na grę pieniędzy, które powinny trafić gdzie indzie. Na przykład pieniądze na opłacenie rachunków lub rat kredytów.

W kolejnym kroku marzenia popychają gracza do coraz mniej racjonalnych zachowań takich jak wyprzedaż majątku oraz zaciąganie długów tylko po to by móc kontynuować grę. Jednym z ważnych czynników uzależniających od gry są emocje, jakie się z nią wiążą. Ale wraz z upływem czasu trwania choroby coraz większe znaczenie odgrywa chęć odegrania się i zrealizowania marzenia o „wielkiej wygranej”. Uzależnienie od hazardu.

Jak leczyć hazard?

Kompulsywnym hazardem nazywamy uzależnienie od gier losowych, którego nie da się zupełnie wyleczyć, a jedynie można zatrzymać destrukcyjny rozwój choroby. Kompulsywność w każdej dziedzinie, również w hazardzie wiąże się z całkowitym zatraceniem człowiek w jakiejś czynności. Osoby uzależnione od hazardu zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością i nie panują nad swoją grą oraz jej wynikiem finansowym.

Nawet uświadomienie sobie tkwienia w uzależnieniu od hazardu w przypadku osoby uprawiającej kompulsywny hazard nie spowoduje, że będzie ona mogła jedynie na podstawie własnego postanowienia zrezygnować z dalszej gry. Uzależniony traci panowanie nad sobą i choć zna zagrożenia to wciąż pogłębia się jego uzależnienie od gry wraz ze wszystkimi jej skutkami.

Ukrywanie strat oraz próby odkrywania się nie skutkują, ale osoba uzależniona wciąż podąża obraną wcześniej drogą. Aż do całkowitego spustoszenia finansowego w swoim życiu. Niestety w przypadku kompulsywnego hazardu bez pomocy specjalisty wyjście z uzależnienia wydaje się niemożliwe.

Chcąc wyjść z tego nałogu można skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie uzależnień behawioralnych. Pomoc taką można otrzymać na różne sposoby. Możliwe jest uczestnictwo w regularnych sesjach indywidualnych lub grupowych z terapeutą. Pomoże poznać techniki pozwalające na ograniczenie potrzeby grania. Jednak metody takie mogą być nieskuteczne, gdyż jest to jedynie terapia „z doskoku”. A po zakończeniu sesji uzależniony wraca do swojego świata, w którym czekają na niego pokusy.

Kompulsywne uzależnienie od hazardu można również leczyć w ośrodkach, do, których wyjeżdża się na dłuższy nawet kilkutygodniowy okres. Poznaje się techniki radzenia sobie z uzależnieniem. Również mamy możliwość prowadzenie przez te kilka tygodni zupełnie innego, wolnego od hazardu życia. Hazard

Leczenie uzależnienia od hazardu możliwe jest dopiero, gdy osoba uzależniona uzmysłowi sobie fakt postępującej choroby. Jednak najczęściej uzależnieniem już dokonało pewnego spustoszenia w życiu chorego, szczególnie w jego sferze finansowej.

Dlaczego hazard może być niebezpieczny?

Hazard może być przyjemnością, a dla szczęśliwców może oznaczać także szansę na dorobienie do pensji lub nawet znaczące wzbogacenie się. Wielu ludzi na świecie utrzymuje się tylko z gry w pokera, ruletkę lub z obstawiania zakładów sportowych. Należy jednak pamiętać też o tym, że hazard niesie za sobą duże zagrożenie dla normalnego funkcjonowania człowieka.

Jeśli ktoś zauważył, że po przegranej jakiejś sumy pieniędzy za chwilę obstawia dwa razy taką kwotę. To jest to ważny symptom. Możliwe, że taki ktoś zaczyna być uzależniony od hazardu. Jeśli do tego dochodzą takie czynniki jak choćby rozmyślanie o tym, kiedy będzie można po raz kolejny zagrać w ruletkę czy u bukmachera. Odreagowywanie na najbliższych frustracji związanych z niepowodzeniem w hazardzie. A nawet zapożyczanie się celem możliwości kontynuowania swojej pasji. Również sprzedaż posiadanego majątku tylko po to, by zdobyć pieniądze na hazard. Może to oznaczać, że taki człowiek jest skrajnie uzależniony od hazardu.

Jest to równie groźne uzależnienie jak od alkoholu czy narkotyków. Wymaga intensywnego leczenia pod okiem terapeutów (psychologów) i lekarzy specjalistów. Ignorowany skrajnie nałogowy hazard może prowadzić nie tylko do utraty środków do życia. Często prowadzi także do rozbicia rodziny, a nawet do samobójstwa. Dlatego ważną jest też rola bliskich hazardzisty, by próbować pokazywać mu drogi wyjścia z hazardu i wspierać go w tych działaniach. Jest możliwe leczenie hazardu. Hazardziści znajdą pomoc w prywatnym ośrodku terapii uzależnień w Dziwnówku nad morzem.

Program terapii jest ustalany indywidualnie. Zależy to od rodzaju uzależnienia i indywidualnych cech danej osoby. Terapię prowadzą doświadczeni psychoterapeuci uzależnień.

Były hazardzista, tak samo jak były alkoholik czy były narkoman ma, bowiem szansę powrócić do normalnego życia, ale aby tak się stało, potrzebna jest bardzo długa i trudna terapia wychodzenia z nałogu.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu