Konsekwencje picia alkoholu.

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu, często wynikające z chęci zapomnienia o codziennych problemach, stresach.

Konsekwencje picia alkoholu. Nałóg ten jak każdy inny jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Konsekwencje picia alkoholu są poważne,  ale także źle wpływa na stosunki rodzinne czy kontakt z innymi ludźmi. Alkoholizm ma podłoże psychiczne.  Chory ma potrzebę picia, której za nic w świecie nie może opanować. Z biegiem czasu ta sama dawka coraz mniej go zaspokaja, więc zwiększa ją. Chociaż wie, że jest to dla niego szkodliwe, nie przejmuje się tym i robi to dalej. U alkoholika mogą również wystąpić inne objawy: biegunki, potliwość, wymioty, drżenie, bezsenność, nadciśnienie i inne.

Ludzie sięgają po alkohol, by pozbyć się myśli o nieprzyjemnych, kompromitujących sytuacjach. Chcą poczuć się lepiej, pozbyć się złego samopoczucia i po prostu zapomnieć o szarej rzeczywistości, pełnej problemów. Coraz częściej się zdarza, że uzależnienie od alkoholu pojawia się wśród młodych ludzi, a nawet dzieci. Tutaj najczęstszym powodem jest chęć zaimponowania kolegom. W wielu przypadkach chodzi o zwykły sprzeciw, bunt czy pokazanie, że jest się dorosłym.

Czy można całkowicie wyleczyć się z alkoholizmu? Niestety nie. Można zaprzestać picia, w czym pomagają przeróżne terapie. Można być przez wiele lat abstynentem, ale łyk alkoholu może spowodować powrót do nałogowego picia.

Nadużywanie alkoholu niesie za sobą wiele negatywnych skutków i zagrożeń. Zacznę od tych społecznych. Alkohol prowadzi ludzi do konfliktów, bójek, przemocy. Można całkowicie stracić kontakt z najbliższymi osobami, jakimi są rodzina, przyjaciele. Pojawiają się problemy w domu. Gdy dorośli piją, dzieci zaczynają być zaniedbywane, niedokarmione, a z czasem naśladują swoich rodziców. Występuje problem zaniedbywania swoich obowiązków, nie wspominając już o konfliktach z prawem, gdyż alkohol wzbudza agresję, drażliwość, niepokój. Alkoholicy często nie potrafią nad sobą zapanować.

Niestety ludzie lekceważą zagrożenia i konsekwencje picia alkoholu.

Istnieje również szereg skutków zdrowotnych. Zaczynają się problemy z żołądkiem, zapalenie przełyku, okrężnicy, krwawienie układu pokarmowego, a co więcej występują problemy z trzustką i wątrobą. Prowadzi to do cukrzycy. Pijąc alkohol, trzeba mieć świadomość, że grozi to niewydolnością serca i nadciśnieniem. Ponadto istotnym zagrożeniem są nowotwory przełyku, gardła, ust oraz wątroby. Nadużywanie napojów alkoholowych prowadzi do niewydolności seksualnej, a nawet do impotencji. Występuje zaburzenie orgazmu lub całkowity jego brak, opóźnienie ejakulacji  czy zaburzenia wzwodu.

Szczególnie poważne są konsekwencje picia alkoholu przez kobiety. U kobiet natomiast następuje zaburzenie cyklu miesiączkowego oraz obniżenie płodności. Alkoholiczka narażona jest na wczesną menopauzę. Ludzie spożywający alkohol w dużej ilości muszą liczyć się z tym, że grozi im demencja lub udar mózgu. Z pewnością będą mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Chorym również może przytrafić się utrata przytomności, zamroczenia, napady padaczkowe. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem i odpornością. Poza tym, można spodziewać się, że wystąpią zaburzenia wzroku, a nawet całkowita jego utrata. Nałóg ten może doprowadzić do śmierci.

Jak widzimy konsekwencje picia alkoholu są bardzo poważne. Jest przyczyną wypadków drogowych i nie tylko drogowych. Pytanie tylko, czy warto? Warto poświęcać wszystko, co ważne dla alkoholu, który i tak w naszym życiu nie wnosi nic nowego? Fakt, może zapomnimy na chwile o naszych problemach, ale co później? Nie rozwiążą się one same, a w tym picie niestety nie pomaga. Jest wiele instytucji, która pomaga alkoholikom w zaprzestaniu picia. Trzeba tylko podjąć decyzję i zdecydować się na leczenie alkoholizmu np. w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Jak już ta decyzja zostanie podjęta, wszystko inne będzie łatwiejsze.

konsekwencje picia alkoholu

konsekwencje picia alkoholu

 

Konsekwencje picia alkoholu psychiczne
Konsekwencje picia alkoholu zdrowotne
Konsekwencje picia alkoholu społeczne
Konsekwencje picia alkoholu rodzinne