Konsekwencje picia alkoholu.
Konsekwencje picia alkoholu. Nałóg ten jak każdy inny jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Konsekwencje picia alkoholu są poważne, ale także źle wpływa na stosunki rodzinne czy kontakt z innymi ludźmi. Alkoholizm ma podłoże psychiczne. Chory ma potrzebę picia, której za nic w świecie nie może opanować. Z biegiem czasu ta sama dawka coraz mniej go zaspokaja, więc zwiększa ją. Chociaż wie, że jest to dla niego szkodliwe, nie przejmuje się tym i robi to dalej. U alkoholika mogą również wystąpić inne objawy: biegunki, potliwość, wymioty, drżenie, bezsenność, nadciśnienie i inne.
Ludzie sięgają po alkohol, by pozbyć się myśli o nieprzyjemnych, kompromitujących sytuacjach. Chcą poczuć się lepiej, pozbyć się złego samopoczucia i po prostu zapomnieć o szarej rzeczywistości, pełnej problemów. Coraz częściej się zdarza, że uzależnienie od alkoholu pojawia się wśród młodych ludzi, a nawet dzieci. Tutaj najczęstszym powodem jest chęć zaimponowania kolegom. W wielu przypadkach chodzi o zwykły sprzeciw, bunt czy pokazanie, że jest się dorosłym.
Czy można całkowicie wyleczyć się z alkoholizmu? Niestety nie. Można zaprzestać picia, w czym pomagają przeróżne terapie. Można być przez wiele lat abstynentem, ale łyk alkoholu może spowodować powrót do nałogowego picia.
Nadużywanie alkoholu niesie za sobą wiele negatywnych skutków i zagrożeń. Zacznę od tych społecznych. Alkohol prowadzi ludzi do konfliktów, bójek, przemocy. Można całkowicie stracić kontakt z najbliższymi osobami, jakimi są rodzina, przyjaciele. Pojawiają się problemy w domu. Gdy dorośli piją, dzieci zaczynają być zaniedbywane, niedokarmione, a z czasem naśladują swoich rodziców. Występuje problem zaniedbywania swoich obowiązków, nie wspominając już o konfliktach z prawem, gdyż alkohol wzbudza agresję, drażliwość, niepokój. Alkoholicy często nie potrafią nad sobą zapanować.
Istnieje również szereg skutków zdrowotnych. Zaczynają się problemy z żołądkiem, zapalenie przełyku, okrężnicy, krwawienie układu pokarmowego, a co więcej występują problemy z trzustką i wątrobą. Prowadzi to do cukrzycy. Pijąc alkohol, trzeba mieć świadomość, że grozi to niewydolnością serca i nadciśnieniem. Ponadto istotnym zagrożeniem są nowotwory przełyku, gardła, ust oraz wątroby. Nadużywanie napojów alkoholowych prowadzi do niewydolności seksualnej, a nawet do impotencji. Występuje zaburzenie orgazmu lub całkowity jego brak, opóźnienie ejakulacji czy zaburzenia wzwodu.
Szczególnie poważne są konsekwencje picia alkoholu przez kobiety. U kobiet natomiast następuje zaburzenie cyklu miesiączkowego oraz obniżenie płodności. Alkoholiczka narażona jest na wczesną menopauzę. Ludzie spożywający alkohol w dużej ilości muszą liczyć się z tym, że grozi im demencja lub udar mózgu. Z pewnością będą mieć problemy z pamięcią i koncentracją. Chorym również może przytrafić się utrata przytomności, zamroczenia, napady padaczkowe. Mogą wystąpić problemy z oddychaniem i odpornością. Poza tym, można spodziewać się, że wystąpią zaburzenia wzroku, a nawet całkowita jego utrata. Nałóg ten może doprowadzić do śmierci.
Jak widzimy konsekwencje picia alkoholu są bardzo poważne. Jest przyczyną wypadków drogowych i nie tylko drogowych. Pytanie tylko, czy warto? Warto poświęcać wszystko, co ważne dla alkoholu, który i tak w naszym życiu nie wnosi nic nowego? Fakt, może zapomnimy na chwile o naszych problemach, ale co później? Nie rozwiążą się one same, a w tym picie niestety nie pomaga. Jest wiele instytucji, która pomaga alkoholikom w zaprzestaniu picia. Trzeba tylko podjąć decyzję i zdecydować się na leczenie alkoholizmu np. w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Jak już ta decyzja zostanie podjęta, wszystko inne będzie łatwiejsze.
Konsekwencje picia alkoholu psychiczne
Konsekwencje picia alkoholu zdrowotne
Konsekwencje picia alkoholu społeczne
Konsekwencje picia alkoholu rodzinne