Psychoterapia alkoholizmu. Coraz częściej z problemem alkoholizmu zmagają się także ludzi młodzi, dla których picie jest przepustką do dorosłego, nieco innego, bardziej „wartościowszego” świata.
Zatrważający jest widok 10 – latków pijących na murku, pod blokiem czy na placu zabaw.
Wcale nie lepiej prezentuje się wymiotująca pod ścianą dyskoteki siedemnastolatka. I niewielu dorosłych ma odwagę zwrócić uwagę młodzieży.
Alkohol wyzwala nieznane dotąd odczucia, dodaje odwagi i animuszu, otwiera drzwi do interesujących grup społecznych. Nikt nie bierze pod uwagę ryzyka alkoholizmu.
Kogo obchodzi w tym wszystkim, że młodzi ludzie dwa razy szybciej uzależniają się od dorosłych?
Każdy nastolatek w swym życiu przeżywa swego rodzaju etap buntu, gdzie na złość rodzicom czy chcąc pokazać swoją niezależność sięga po różnego rodzaju używki.
Alkohol, papierosy a nawet narkotyki towarzyszą im od najmłodszych lat. Uzależnienie od używek przychodzi jednak bardzo szybko. Kształtujący się jeszcze w młodym wieku centralny układ nerwowy jest dużo bardziej podatny na działanie alkoholu. Młodzież czy dzieci łatwiej i szybciej uzależniają się niż osoby w starszym wieku. Uzależnienia rzadko ujawniają się ukończeniu 25 lat.
Dzięki czemu młoda osoba już po trzech latach może zmagać się z poważnym problemem alkoholika. To dobra droga , żeby wpaść w szpony alkoholizmu
Alkoholizm dla młodych ludzi może mieć bardzo poważne skutki. Następują trwałe zaburzenia osobowości, w sposobie myślenia czy w dojrzewaniu. To młodzież uczestniczy w najbardziej tragicznych zdarzeniach drogowych będących następstwem picia alkoholu czy alkoholizmu.
Psychoterapia alkoholizmu u ludzi młodych, zwłaszcza u dzieci przebiega nieco inaczej niż u dorosłych. W pierwszym etapie choroby bardzo ważne są rozmowy z rodzicami bądź zwrócenie uwagi na problem bliskiego otoczenia. Takie dzieci pozostawione same sobie mogą mieć w przyszłości bardzo poważne problemy psychiczne, emocjonalne, jak i zdrowotne.
Gdzie leczyć alkoholizm młodzieży? Są ośrodki specjalizujące się w leczeniu alkoholizmu u młodzieży.