Uzależnienie od alkoholu? Kiedy się zaczyna?

Uzależnienie od alkoholu nie zawsze zaczyna się od picia alkoholu pod problemy. Motywów sięgania po alkohol jest wiele.  Sięgamy po alkohol też by zaimponować w towarzystwie.

Pijemy, bo inaczej nie wypada, zwłaszcza w kontaktach towarzyskich czy biznesowych. Bo wierzymy, że alkohol doda nam odwagi, pomoże pozbyć się stresu. Widzimy to przecież na filmach, gdzie nawet suto zakrapiany wieczór nie prowadzi do żadnej życiowej tragedii.

Często jednak nie zauważamy, kiedy przekraczamy niewidoczną granicę, uzależnienie od alkoholu . Kiedy nie wyobrażamy sobie wieczoru bez lampki wina bądź, kiedy nie możemy doczekać się kolejnego spotkania ze znajomymi przy alkoholu.

 Kiedy częściej niż zwykle sięgamy po alkohol?

  •        kiedy nie radzimy sobie z problemami,
  •        kiedy psychicznie jesteśmy mocno obciążeni,
  •        kiedy tracimy kogoś bliskiego,
  •        kiedy chcemy zaimponować innym,
  •        kiedy szukamy rozrywek.

 Nawet nie zauważamy kiedy:

  •    szukamy coraz częstszych okazji, by się napić,
  •    nie przeszkadza nam picie w samotności. Co więcej, mamy swoje miejsca, gdzie możemy spokojnie uraczyć się lampką wina czy          kieliszkiem wódki,
  •    coraz częściej nie pamiętamy, jak skończyliśmy wczorajszy dzień,
  •    drażni nas rozmowy o tym, jak ważna jest dla nas terapia odwykowa.

 Symptomy uzależnień od alkoholu.

Wielu osobom uzależnienie alkoholu kojarzy się z drżeniem kończyn, nadmiernym poceniem się rąk, stanami nadpobudliwości czy nadwrażliwości itd. Pijący również przez długi czas wypierają się problemu z alkoholem. Także ich bliscy na samym początku nie zauważają, że dzieje się coś nie dobrego. Niewyobrażalne jest dla nas, że potrzebująca dziennie wypić kilka lampek wina pani menadżer jest już uzależniona.

Również spotykający się, co tydzień z kolegami na imprezie inżynier nie pasuje nam do schematu alkoholika. Wrażenia te są jednak złudne i bardzo mylne. Opisane wyżej symptomy są inaczej określane odstawiennymi. Występują dopiero, kiedy alkoholik trzeźwieje bądź, kiedy odczuwa nagłą potrzebę napicia się. Nałóg natomiast zaczyna się dużo wcześniej.

Co powinno budzić podejrzenia pijącego i jego najbliższych? Uzależnienie od alkoholu.

 –        Potrzeba spożywania coraz większych dawek alkoholu. Niepokojące powinno być np. to, że wieczorna lampka wina, zamienia się w całą butelkę.

–        Konieczność napicia się. Alkoholik nerwowo reaguje na informację o braku alkoholu w domu. Czuje, że musi się napić, bo inaczej nie wytrzyma.

–        Rodzina, wcześniejsze hobby, praca czy przyjaciele, wszystko przestaje mieć sens, najważniejszy jest alkohol. Np. na liście zakupów nie ma ulubionych jogurtów dla dzieci czy owoców i warzyw, ale na pierwszej pozycji pojawia się właśnie alkohol.

–        Wpadanie w tak zwany cug. Nie umiemy przestać na jednym piwie czy lampce wina, pijemy do oporu, często do utraty świadomości.

Z uzależnieniem ciężko poradzić sobie samemu, konieczna okazuje się terapia odwykowa. Trzeba mieć jednak świadomość, że leczenie alkoholika wymaga zarówno czasu, jak i cierpliwości. Dlatego idealnym miejscem na terapię jest ośrodek leczenia uzależnień.

Uzależnienie od alkoholu da się leczyć.
Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu