Alkoholizm wyleczyć?

Alkoholizm wyleczyć?  świadomy swojej choroby alkoholik niemal zawsze zadaje sobie, albo terapeucie to pytanie. To pytanie nurtuje też jego bliskich. Rozpoczęta terapia odwykowa jest bowiem dopiero początkiem drogi. Zawsze, więc pozostaje obawa, że osoba uzależniona wróci z powrotem do nałogu, czy da się alkoholizm wyleczyć?

Spożywany przez dłuższy czas alkohol pozostawia trwałe zmiany zarówno w mózgu, jak i w umyśle osoby uzależnionej, czy można alkoholizm wyleczyć?

Alkohol do tego stopnia ingeruje w układ nerwowy, że jest w stanie bezpowrotnie uszkodzić aż do 30% neuronów płatów czołowych. Przez to alkoholik ma większe problemy z planowaniem czy przewidywaniem, niż osoby trzeźwe bądź spożywające mniejsze ilości alkoholu.

W środowisku medycznym funkcjonuje też określenie, że pamięć alkoholika jest wieczna. Oznacza to, że nawet, jeśli zaprzestanie on picia i zdecyduje się na życie w trzeźwości. To każda próba sięgnięcia nawet po małą dawkę alkoholu może zakończyć się powrotem do nałogu. Dlatego nie ma pozytywnej odpowiedzi na pytanie czy alkoholizm można wyleczyć. Alkoholik pozostanie już do końca życia alkoholikiem.

W tym miejscu najczęściej u osoby uzależnionej pojawiają się wątpliwości. Po co w takim razie walczyć, skoro choroba ta nie jest uleczalna? Takie samo pytanie mogliby jednak zadać sobie również chorzy na cukrzycę, padaczkę czy tarczycę. W każdym z tych przypadków choroba jest również nieuleczalna. Jednakże dzięki odpowiednim lekom, terapii czy stosowanej dyscyplinie można z nią przez długie lata cieszyć się szczęśliwym życiem. W ten sposób traktując chorobę alkoholizm można wyleczyć

Alkoholizm także nie musi być żadnym wyrokiem. Jednakże trudno jest z nim walczyć samemu. Dlatego pierwszym krokiem powinna być terapia uzależnienia, czyli alkoholizm można wyleczyć w ośrodku terapii uzależnień. Czasami potrzebny jest też tzw. detox. Jest to konieczne, jeśli u osoby uzależnionej pojawił się już tak zwany zespół abstynencyjny. W takim stanie trudno, bowiem zachować trzeźwość nawet przez kilka godzin. Dokuczające w tym czasie dolegliwości psychiczne i fizyczne. Takie jak drżenie rąk, stany lękowe czy kołatanie serca wymuszają wręcz sięganie po alkohol, po którym wszystko przecież ustaje i zanika.

Terapia alkoholowa prowadzi do skutecznej i trwałej zmiany nawyków i myślenia. Dzięki tzemu osoba uzależniona uczy się życia na nowo, z dala od alkoholu. Uczy się rozpoznawać symptomy swoich słabych chwil. Chwil w których szczególnie narażona jest na nawrót choroby i dzięki terapii wie jak im zapobiegać, albo jak uodparniać się na ich działanie.

Dlaczego terapia odwykowa i życie w trzeźwości ma tak duże znaczenie dla zahamowania choroby alkoholowej? Ponieważ alkoholik może się nauczyć żyć bez alkoholu.  Może się nauczyć panować nad emocjami i okazywać je w umiejętny sposób, może wyćwiczyć silną wolę, by umieć odmawiać.

Czego jednak alkoholik już nie odzyska, to umiejętności kontrolowania ilości spożywanego alkoholu. Dlatego można się nauczyć żyć z tą choroba, pod warunkiem, że nigdy więcej osoba uzależniona nie sięgnie po alkohol.

alkoholizm wyleczyć

alkoholizm wyleczyć

alkoholizm można wyleczyć?