Hazard może być przyjemnością, a dla szczęśliwców może oznaczać także szansę na dorobienie do pensji lub nawet znaczące wzbogacenie się. Wielu ludzi na świecie utrzymuje się tylko z gry w pokera, ruletkę lub z obstawiania zakładów sportowych. Należy jednak pamiętać też o tym, że hazard niesie za sobą duże zagrożenie dla normalnego funkcjonowania człowieka.

Jeśli ktoś zauważył, że po przegranej jakiejś sumy pieniędzy za chwilę obstawia dwa razy taką kwotę. To jest to ważny symptom. Możliwe, że taki ktoś zaczyna być uzależniony od hazardu. Jeśli do tego dochodzą takie czynniki jak choćby rozmyślanie o tym, kiedy będzie można po raz kolejny zagrać w ruletkę czy u bukmachera. Odreagowywanie na najbliższych frustracji związanych z niepowodzeniem w hazardzie. A nawet zapożyczanie się celem możliwości kontynuowania swojej pasji. Również sprzedaż posiadanego majątku tylko po to, by zdobyć pieniądze na hazard. Może to oznaczać, że taki człowiek jest skrajnie uzależniony od hazardu.

Hazardziści.

Jest to równie groźne uzależnienie jak od alkoholu czy narkotyków. Wymaga intensywnego leczenia pod okiem terapeutów (psychologów) i lekarzy specjalistów. Ignorowany skrajnie nałogowy hazard może prowadzić nie tylko do utraty środków do życia. Często prowadzi także do rozbicia rodziny, a nawet do samobójstwa. Dlatego ważną jest też rola bliskich hazardzisty, by próbować pokazywać mu drogi wyjścia z hazardu i wspierać go w tych działaniach. Jest możliwe leczenie hazardu. Hazardziści znajdą pomoc w prywatnym ośrodku terapii uzależnień w Dziwnówku nad morzem.

Program terapii jest ustalany indywidualnie. Zależy to od rodzaju uzależnienia i indywidualnych cech danej osoby. Terapię prowadzą doświadczeni psychoterapeuci uzależnień.

Były hazardzista, tak samo jak były alkoholik czy były narkoman ma, bowiem szansę powrócić do normalnego życia, ale aby tak się stało, potrzebna jest bardzo długa i trudna terapia wychodzenia z nałogu.