Po czym poznać dobry ośrodek terapii uzależnień?

Alkoholizm to choroba wymagająca profesjonalnej terapii. Zgłoszenie się na nią to pierwszy, bardzo istotny krok ku trzeźwości i szczęściu. Warto jednak pamiętać, że aby była ona skuteczna, musi być przeprowadzana w odpowiednich warunkach, które zapewniają jedynie najlepsze placówki. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym ośrodkiem leczenia uzależnień?

Wspaniała atmosfera

Choć z pozoru można byłoby pomyśleć, że atmosfera między osobami przebywającymi w ośrodku jest kwestią marginalną, w rzeczywistości ma ogromny związek z powodzeniem terapii. Placówka staje się tymczasowym „domem” dla chorych. Spędzają w niej całe dnie i noce, odpoczywają, śpią, jedzą, poddają się oddziaływaniom leczniczym, ale również dysponują wolnym czasem. Jednocześnie leczenie jest dobrowolne, a każdy trzeźwiejący alkoholik może je w każdej chwili przerwać. Nietrudno się domyślić, że aby chciał kontynuować je pomimo napotykanych trudności, musi polubić miejsce, w którym się ono odbywa.

Dobry ośrodek leczenia uzależnień to taki, w którym pacjenci spotykają się z bezwarunkową akceptacją, empatią i zrozumieniem. Bardzo istotny jest szacunek do specyficznych potrzeb każdej osoby i dostosowywanie się do nich podczas formułowania planu terapeutycznego. W najskuteczniejszych placówkach panuje domowa, serdeczna atmosfera. Społeczność terapeutyczna w pewnym sensie staje się rodziną, która towarzyszy sobie zarówno w dobrych, jak i złych chwilach. Dzięki temu pacjenci mogą czerpać od siebie inspirację i nadzieję oraz udzielać sobie wzajemnie cennych rad.

Wyspecjalizowana kadra

Powodzenie terapii zależy również od doświadczenia i kompetencji prowadzących ją osób. Każdy dobry ośrodek terapii uzależnień powinien bez problemu udzielić informacji na temat kompetencji zatrudnionej w nim kadry. Czasami taka wiedza jest dostępna na stronie internetowej, innym razem trzeba o nią samodzielnie poprosić. Warto zwrócić uwagę zarówno na ukończone studia i kursy, jak i osobiste oraz zawodowe doświadczenia personelu. Czasami własne przeżycia pomagają w zrozumieniu trudnych emocji pacjentów oraz ułatwiają, często niełatwą, komunikację z nimi. Terapię mogą prowadzić tylko certyfikowani psychoterapeuci uzależnień

 

Różne formy pomocy terapeutycznej i medycznej

Terapia alkoholizmu to proces wymagający wykorzystania wielu bardzo różnorodnych metod. Podstawowymi z nich są oczywiście terapia indywidualna i grupowa. Ta pierwsza pozwala na skupienie się na specyficznych problemach konkretnego chorego i daje przestrzeń do większej otwartości. Natomiast ta druga stanowi cenny trening umiejętności społecznych, zapewnia wsparcie oraz pozytywne inspiracje od osób znajdujących się na dalszych etapach drogi do trzeźwości. Oprócz tego dobre ośrodki leczenia uzależnień wykorzystują także inne metody, takie jak hipnoza, terapia par, terapia rodzinna, wykłady terapeutyczne, treningi asertywności oraz zajęcia rekreacyjne pomagające w znalezieniu nowych pasji i zainteresowań.

Czasami jeszcze przed rozpoczęciem psychoterapii trzeba przeprowadzić detoksykację, czyli oczyszczenie organizmu z alkoholu. Proces ten jest bardzo trudny i może się wiązać z objawami syndromu abstynencyjnego. Dobre ośrodki leczenia uzależnień zapewniają właściwą opiekę na ten niełatwy czas, dbając o bezpieczeństwo i komfort pacjentów.

 

Dobre warunki w ośrodku

Placówka terapeutyczna to nie tylko zatrudnieni ludzie, ale również sam budynek, który powinien oferować jak najbardziej komfortowe warunki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić wybrane miejsce i na własne oczy przekonać się, czy jego stan nam odpowiada. Dobry ośrodek leczenia uzależnień powinien charakteryzować się przytulnymi, czystymi wnętrzami, dostępnością niezbędnych sprzętów oraz wysokiej jakości wyżywieniem. Warto, by dysponował zielonym terenem lub zapewniał inne formy obcowania z naturą. Nie bez znaczenia są również różnorodne sposoby spędzania wolnego czasu: sala telewizyjna, dostęp do książek, wyjścia na siłownię, czy do kościoła. Pamiętajmy, że jednym z objawów alkoholizmu jest stopniowe porzucanie dotychczasowych pasji i zainteresowań na rzecz spędzania każdej chwili na zdobywaniu oraz piciu napojów wyskokowych. Wśród celów terapii znajduje się więc znalezienie alternatywnych sposobów wykorzystywania wolnego czasu. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i może mieć odmienne potrzeby. Dobry ośrodek leczenia uzależnień traktuje każdego pacjenta indywidualnie i stara się mu pomóc w najlepszy dla niego sposób. Czasami wystarczy przekroczyć próg placówki, by natychmiast poczuć, czy dane miejsce będzie dla nas odpowiednie.

Takim ośrodkiem jest niewątpliwie prywatny ośrodek terapii uzależnień w Dziwnówku nad morzem. Zadzwoń 606 494 846