Jak pomóc alkoholikowi podczas terapii odwykowej?
Wspierać czy nie przeszkadzać?

Udało się! Po wielu próbach, miesiącach a może nawet latach alkoholik wreszcie zrozumiał, że jest alkoholikiem. Teraz od normalnego i fantastycznego życia dzieli Was już tylko zaplanowana terapia alkoholowa. Nie żyj jednak w błędzie, łudząc się, że wszystkiego za Was dokona terapeuta. On pomoże alkoholikowi poskładać jego świat na nowo, nakierować na właściwe myślenie, ale nie będzie za niego żył. W codziennych starciach zostaniecie sami. I co wtedy?

Terapia dla partnerów osób uzależnionych. Jak pomóc alkoholikowi?

Fakt, iż niemal co druga, jeśli nie każda bliska osoba alkoholika nie wie, jak się zachować podczas terapii i krótko po niej, świadczy o tym, że jest to naprawdę poważny problem. Pytań jest wiele:

– Jak rozmawiać z alkoholikiem?
– Poruszać trudne tematy, zwłaszcza te zahaczające o przeszłość?
– Jak oduczyć się kontroli trzeźwego alkoholika?
– Czy w ogóle się jej oduczać? Może lepiej po cichu nadal kontrolować?
– Czy dla lepszego samopoczucia w niektórych sytuacjach kłamać albo nie mówić prawdy?
– Jak naprawiać relacje z dziećmi?

Jak pomóc alkoholikowi?

Odpowiedzi nie są proste, bo i pytania nie należą do tych łatwych. Sytuację komplikuje ciągła niepewność i strach, że jedno nasze złe zachowanie i alkoholik przerwie terapie, wróci do picia. Często jednak jest tak, że nawet jeśli znajdziemy właściwe odpowiedzi na powyższe pytania, to i tak ogrom emocji i negatywnych, zgromadzonych w nas uczuć, doprowadzać będzie do konfliktowych, podbramkowych czy napiętych sytuacji. Bo nawet jeśli nie ma alkoholu, to pozostaje w nas żal, niesmak i te wszystkie pretensje, które przez tyle lat tłamsiliśmy tylko w sobie. Dlatego terapia odwykowa uzdrowi alkoholika, ale nie pomoże mu w odbudowaniu relacji z rodziną. Z partnerem, z bliskimi, zwłaszcza jeśli druga strona będzie przepełniona złością, bólem i cierpieniem. Ważne jest więc by i partner również uczestniczył w terapii, zarówno takiej dla par, jak i indywidualnej.

Jak pomóc alkoholikowi?
Po takiej terapii łatwiej będzie partnerowi zbudować fundamenty do szczerzej i otwartej rozmowy z trzeźwym alkoholikiem i tym samym szczęśliwego, opartego na zaufaniu związku. W zrozumieniu alkoholika pomaga też odpowiednia wiedza na temat samej choroby. Leczenie alkoholika to bowiem długi i skomplikowany proces. Podczas którego mogą występować różne objawy i symptomy. Dobrze, jeśli partner to rozumie, potrafi rozpoznać, kiedy alkoholika dopada np. głód alkoholowy. Skąd u niego wieczne rozdrażnienie, otępienie czy nieustanne poczucie winy.

Alkoholik powinien wiedzieć, że jesteś blisko.

Co zatem zrobić? 

Stać obok i nie brać udziału w leczeniu alkoholika. A tym samym nie interesować się jego postępami, schodzić mu z drogi i być tylko obok? A może lepiej być aktywnie wspierającym partnerem? Każdy człowiek jest inny, każdy więc potrzebuje czegoś innego. Czasem najlepszym wsparciem będzie tylko ciche bycie obok. Jedyne czego bowiem alkoholik będzie oczekiwał, to naszej obecności, naszej akceptacji. Trzeźwy alkoholik wie, że przyjdzie ten czas trudnych rozmów w domu. Warto jednak dać mu czas na dojrzenie do tej decyzji.

Zaufaj trzeźwemu alkoholikowi

Wspieramy też przez zaufanie, co jest często najtrudniejszym egzaminem dla partnera alkoholika. Ciężko jest bowiem odzwyczaić się od notorycznego sprawdzania, czy w garażu nie ma ukrytej butelki wódki. Czy za wersalką nie stoi wino bądź czy mąż na pewno z pracy przyszedł prosto do domu. Alkoholik jednak odbiera to jako jasny przekaz – nie ufamy mu. I co najgorsze nie wierzymy w jego siłę, w to, że przestał bądź przestanie pić. Ten przekaz często odmienia jego myślenie i powoli kieruje go ponownie w stronę picia. Jeśli więc zdecydowaliśmy się trwać w związku i wspierać trzeźwiejącego alkoholika, to najważniejsze jest dać mu poczucie siły i wiary. Jeśli my w niego wierzymy, to i on uwierzy w siebie.

Jak pomóc alkoholikowi

"<yoastmark

"<yoastmark

leczenie alkoholizmu