Terapia alkoholizmu. Trzeźwiejący alkoholik.

W jaki sposób pomóc sobie i trzeźwiejącemu alkoholikowi? Terapia alkoholizmu i jej skutki.

Decyzja o rozpoczęciu terapii i zaprzestaniu picia na najbliższych i rodzinę uzależnionego działa często jak balsam. Balsam na zmaltretowaną problemami i wiecznym stresem duszę. Wiele osób jest bowiem przekonanych, że odwyk alkoholowy zakończy dotychczasową gehennę życiową. Oraz, że od teraz może być już tylko lepiej.

Niestety często życie z trzeźwiejącym alkoholikiem doświadcza ich jeszcze bardziej. Spotykają się bowiem z wybuchami agresji i to całkiem bez powodu. Taki czasami jest trzeźwiejący alkoholik.

Muszą się także  uczyć na nowo rozmawiać, tak by nie drażnić i nie prowokować alkoholika. Przy tym dodatkowo wspierać w trudnych sytuacjach. Dodatkowo cały czas towarzyszy im strach, że alkoholizm powróci i to poczucie winy, że sami doprowadzili do takiej sytuacji.

Trudne jest to nie tylko dla kobiet – matek, żon, córek…   Inaczej wyobrażały sobie powrót do normalnego życia. Z utęsknieniem czekały na pierwszy dzień bez alkoholu. Trudne to też jest dla mężów żon – alkoholiczek czy dla ojców, mających wciąż przed oczami straszliwy obraz staczających się w dół ich córek.

Terapia alkoholizmu

Jak więc sobie pomóc, by osoba uzależniona wytrwała w trzeźwości, a przede wszystkim by każdy dzień był jeszcze lepszy i piękniejszy?

 Jeżeli nie masz zbyt wielkich oporów porozmawiaj z terapeutą uzależnień, dowiesz się jak możesz być pomocny w procesie leczenia. Dzięki temu sam także podniesiesz swoje własne poczucie wartości.

Nie każda rozmowa przynosi ulgę – nasz partner (trzeźwiejący alkoholik) potrzebuje wsparcia, potrzebuje wiedzieć, że jesteśmy obok i że go rozumiemy. Jednakże często rozmowy zamieniają się w pełne pretensji, wyrzutów i obwinień kłótnie. Negatywne emocje z kolei mogą prowadzić nie tylko do wykańczania psychicznego bliskich osób uzależnionych, ale również powrotu do nałogu samego alkoholika.

Jeżeli alkohol nie stanowi dla Ciebie problemu i możesz z niego zrezygnować to zrób to. Będziesz przez to bardzo pomocny dla swojej najbliższej osoby.

Pamiętaj, alkohol w domu, nawet dobrze schowany, stanowi wielką pokusę dla osoby uzależnionej. Każda pokusa może okazać się tą zgubną dla Twojego partnera.

Znajdź wspólne hobby, organizuj rodzinne wycieczki i wypady – im więcej wspólnych zajęć będziecie mieć, tym nie tylko partnerowi łatwiej będzie zapomnieć o nałogu, ale przede wszystkim zbliży Was ponownie do siebie po przebytej kuracji.

Pamiętaj proces leczenia uzależnienia trwa, terapia podstawowa 4-6 tygodni jest dopiero pierwszym ważnym krokiem do lepszego życia.

Chory (trzeźwiejący alkoholik) musi kontynuować leczenie. Kolejne musicie stawiać już razem, bo nie robienie niczego jest najgorszą decyzją, jaką możesz podjąć. Alkoholizm wykańcza nie tylko pijącego, ale też osoby z nim żyjące i przebywające. Dlatego oni również potrzebują wsparcia, a często także profesjonalnej terapii.

Trzeźwiejący alkoholik