Motywowanie alkoholika do podjęcia leczenia. Choć nie zawsze dociera to do nas od razu, to faktem jest, że każdy jest kowalem swojego losu. I jasne, że pozornie prościej jest się poddać, nie walczyć, powiedzieć zrobiłam wszystko, co mogłam.

Jednakże warto zadać sobie pytanie: czy łatwiej jest też żyć w ciągłym strachu, stresie, poniżeniu czy cierpieniu?

Nie ma co udawać, że problem skończy się sam, że kolejna obietnica – od dziś nie będę pił czy grał, wreszcie zostanie spełniona. Trzeba bowiem, jak ten kowal kuć żelazo i zmieniać nie tylko życie swoje, ale przecież też osoby na której nam najbardziej zależy.

Jasne,że nie jest łatwo zmotywować osobę uzależnioną do podjęcia leczenia. Pewnie nie raz usłyszałaś – „po co mi terapia odwykowa, przecież pije tyle co inni, i tak jak inni mogę w każdym czasie przestać”. 

Motywowanie alkoholika

Musisz jednak wiedzieć, że alkoholizm jest chorobą, która w pewnym stopniu wypacza ten właściwy punkt widzenia. Alkoholik stwarza sobie swój własny świat, świat iluzji i zaprzeczeń.

Co to oznacza dla Twojej walki z chorobą uzależnionego?

Oznacza to

–        prowadzenie wielu rozmów,

–        podejmowanie wielu prób,

–        stosowanie wielu działań, zanim Twój partner zrozumie, że podjęcie terapii odwykowej jest konieczne. Dzieje się tak, ponieważ alkoholik świetnie izoluje się od własnych problemów, przekonuje sam siebie, że wszyscy wokół niego nie mają racji, a wręcz chcą mu wmówić, coś co przecież nie istnieje. Iluzja ta jednak trwa tak długo, jak długo w krwi krąży alkohol, to oznacza, że alkoholik musi pić, by radzić sobie z emocjami i z tym co się wokół niego dzieje.

Musimy więc być przygotowani, że decydując się na motywowanie osoby uzależnionej, by podjęła  się leczenia, podejmujemy się co prawda bardzo trudnego, aczkolwiek realnego w wykonaniu zadania.

Pamiętajmy jednak, że motywowaniem nie jest wywołanie kolejnej rodzinnej awantury, nie jest też straszenie i szantażowanie, ani tym bardziej stosowanie wymówek każdego dnia, kiedy tylko nasz partner jest w miarę trzeźwy.

Te wszystkie działania spowodują bowiem całkiem odwrotny efekt. Możemy więc być pewni, że alkoholik znów będzie pił i bardzo szybko znajdzie do tego wytłumaczenie – to inni są winni, temu że piję – nie ja.

Żona, która zamiast zrozumieć mój problem, od rana robi mi awantury. Szef, który nie zrozumie, w jakim dołku psychicznym jestem i potrąca mi premię za brak wykonanego zadania. Wreszcie rodzice, którzy wiecznie czegoś ode mnie oczekują itd.

Jak więc motywować?

Najważniejsze to kierować się zasadami:

–        zrozumienia – zanim zaczniemy przekonywać osobę uzależnioną, by podjął się leczenia, sami musimy być pewni, że chcemy mu pomóc i że rozumiemy jego problem. Podczas rozmowy alkoholik musi widzieć, że nasza interwencja to nie jest atak na jego osobę, tylko wyciągnięcie ręki, próba pomocy. To nie jest łatwe, dlatego warto znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień, gdzie terapeuta udzieli nam praktycznych wskazówek, jak do takiej rozmowy się przygotować,

–        życzliwości – ważne by przypominać osobie uzależnionej o relacjach, jakie nas łączą, o tym, że miłość, mimo problemów i przeciwności losu nie ustała i że właśnie ta miłość, każe nam walczyć o niego i wasz związek. Niezmiernie ważna jest atmosfera, w jakiej rozmawiamy. Nie krzyczymy na siebie, nie operujemy obelgami, nie wypominamy niczego. Agresja rodzi agresję, a tutaj konieczny jest spokój.

–        operowania konkretami i faktami – odwołujemy się do tego, co się zdarzyło, bez robienia wymówek i przykrych uwag. Nie mówimy – przez ciebie nasze dziecko nie pojechało na wycieczkę, bo jak zwykle się upiłeś i nie odwiozłeś go na pociąg, tylko – Twój syn tak się cieszył na te wakacje, jest mi bardzo przykro, że w tak ważnym dniu dla niego upiłeś się i nie odwiozłeś go na pociąg.

W skutecznym motywowaniu mogą nam jednak przeszkodzić emocje. Te emocje są zwłaszcza wtedy silne, gdy druga osoba próbuje się bronić i minimalizować swoje winy. Szukając dla siebie usprawiedliwień. Dlatego warto przećwiczyć przed taką rozmową kilka razy, co chcemy powiedzieć osobie uzależnionej. Dzięki temu szybciej przewidzimy jego reakcję i również na to będziemy odpowiednio przygotowani. Wszystko ma tu bowiem znaczenie – gesty, mimika, nasze zachowanie, dobór słów itd.

Nie od razu odniesiemy sukces. Jednakże każda pozornie nieudana próba, powinna być dla nas bodźcem do kolejnego działania, a nie zaniechania walki. Jeśli uda nam się bowiem przekonać bliską osobę, by rozpoczęła terapię, to można powiedzieć, że wygraliśmy drugie życie.

Co ważniejsze dla niego, ale też dla siebie. Trudno jednak będzie prowadzącą do całkowitej trzeźwości drogę pokonać samemu.

Dlatego ważne jest, by wybrać także dobry ośrodek leczenia uzależnień, gdzie bliska nam osoba upora się ze swoim problem i zrozumie, że życie i jego bliscy są ważniejsi od alkoholu.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepiej przygotowana, poparta argumentami i życzliwa zarazem rozmowa nie przyniesie żadnego rezultatu, jeśli przy tym wszystkim będziemy roztaczać nad osobą uzależnioną tak zwany parasol ochronny.

Czasem bowiem trzeba odbić się od dna, by zrozumieć, jak ważna jest terapia odwykowa. Również najczęściej osoba uzależniona doceni naszą bliskość, wsparcie i zaangażowanie, kiedy to po prostu straci.

Takie decyzje, jak rozstanie z pewnością są bolesne także dla partnera. Jednakże często przyspieszają podjęcie trudu leczenia się. Wyprowadzenie się z domu, utrata pracy czy problemy komornicze z powodu niespłacanego kredytu uświadamiają osobie uzależnionej, że jego problem jest naprawdę poważny. I, że jeśli nie on sam, to nikt inny mu już nie pomoże.

To jednak nie może przybrać formy straszenia. Jeśli więc komunikujemy, że albo odwyk alkoholowy, albo wyprowadzamy się z dziećmi, to musimy być konsekwentni w swoim działaniu.

Jeśli czujesz pustkę i bezradność, a tym samym masz silną wolę walki o los swój i swojego partnera, to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci przygotować się do takiej rozmowy i zaoferujemy skuteczną terapię dla bliskiej Ci osoby.

Więcej informacji na temat motywowanie alkoholika do leczenie znajdziesz na stronie: Kliknij tutaj

Motywowanie alkoholika

Motywowanie alkoholika