Objawy alkoholizmu. Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu (objawy alkoholizmu) można rozpoznać już w bardzo wczesnym stadium choroby. Wiele osób zarówno uzależnionych od alkoholu, jak i pozostających w bliskim otoczeniu alkoholika nie dopuszcza do siebie jednak tej myśli, nadal wierząc w stereotypy, że alkoholikiem jest tylko dziennie upijający się do nieprzytomności sąsiad. Problem staje się za to mniej dostrzegalny u osób wykształconych czy inteligentnych. Kiedy więc powinniśmy przypuszczać, że my bądź ktoś nam bliski ma problem z alkoholem?

Objawy alkoholizmu:

Silne pragnienie, a nawet odczuwanie przymusu spożywania alkoholu – przez długi czas osoba uzależniona nie przyznaje się do tego, twierdząc np., że pije, bo ma na to właśnie ochotę itd. Łatwo jednak zaobserwować u niej szukanie jakichkolwiek pretekstów do picia, a także prowokowanie różnych sytuacji, dzięki którym będzie jej prościej wytłumaczyć późniejszą potrzebę napicia się.

–        Brak kontroli nad spożywaniem alkoholu – osoba uzależniona nie zna granic i umiaru. Efektem jest często picie do nieprzytomności.

–        Tak zwany zespół abstynencyjny, – czyli widoczna reakcja organizmu na brak alkoholu we krwi – dość charakterystyczne symptomy to: zaczerwienienie twarzy, nadmierna potliwość, drżenie rąk, powiek. Do tego dochodzą stany lękowe, wymioty, bóle głowy i brak apetytu.

–       Potrzeba spożywania coraz większych dawek alkoholu.

–        Brak reakcji na konsekwencje wynikające z picia – Alkoholik nie zważa na skutki picia, np., mimo że już kilka razy został skazany za pobicie po alkoholu, pije nadal. Również strata rodziny, domu, pracy często nie prowadzi do próby podjęcia walki z nałogiem.

–        Osoba uzależniona ma bardzo mało zainteresowań niezwiązanych bezpośrednio czy pośrednio z alkoholem. Rzadziej więc czas wolny spędza na czytaniu książki, długim spacerze z psem czy choćby zabawie z dziećmi na lodowisku, placu zabaw czy w parku. Wszystkie rozrywki czy zainteresowania sprowadzają się natomiast do alkoholu. Szuka miejsc, gdzie można się napić, osób, które też nie stronią od alkoholu czy sytuacji, które stwarzają okazję do picia.

 Wszystkie z tych objawów są łatwo dostrzegalne. Nie oznacza to jednak, że należy je samemu diagnozować. Warto spotkać się z terapeutą, który mając doświadczenie w leczeniu uzależnień, potrafi też określić stadium choroby i wie, jaka terapia odwykowa może przynieść dla nas czy bliskiej nam osoby pożądany rezultat. Warto podkreślić, że do zdiagnozowania uzależnienia muszą wystąpić co najmniej 3 objawy w ciągu ostatnich dwóch lat.

Sprawdź wpisy na naszym blogu

Zobacz wpisy

Rozwiąż test alkoholowy

Przejdź do testu

 

Szum morza i terapia. Zarezerwuj już dziś.

Połącz terapię z urlopem nad morzem.

Leczenie alkoholizmu z zakwaterowaniem w komfortowych 1 osobowych pokojach z łazienkami.

Przejdź do kontaktu