Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu. Alkoholizm to choroba, która najprościej zdefiniować, jako zaburzenie polegające na niekontrolowanym spożywaniu alkoholu. Osoba uzależniona od picia alkoholu traci częściowo kontakt z rzeczywistością i nie potrafi jasno myśleć o wielu rzeczach, a przede wszystkim o wypijanych przez siebie trunkach alkoholowych. Podjęcie leczenia możliwe jest na każdym etapie choroby.

Jednak im szybciej uda się zidentyfikować problem z piciem tym większe szanse na to, że powiedzie się leczenie. Objawy alkoholizmu ujawniają się na różnych etapach uzależnienia, choć większość z nich jest dosyć szybko widoczna, a wraz z postępem uzależnienia pogłębiają się objawy choroby alkoholowej. Oto najczęściej występujące objawy alkoholizmu na podstawie, których można wstępnie zdiagnozować alkoholizm wymagający leczenia.

  •  Silna potrzeba picia alkoholu, nazywana również głodem alkoholowym.

  • Trudności w unikaniu rozpoczęcia picia.

  • Problem z zakończeniem picia albo z kontrolowaniem momentu, w którym powinniśmy zaprzestać picia zgodnie z wcześniej założonym poziomem wypitego alkoholu.

  • Picie alkoholu w celu złagodzenia efektów kaca, lub silne przekonanie o skuteczności takiej metody..

  • Objawy somatyczne: drżenia mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, nudności, wymioty, biegunki, zaburzenia snu, bezsenność, wzmożona potliwość – objawy abstynencyjne.

  • Potrzeba spożywania coraz większych ilości alkoholu w celu wywołania oczekiwanego efektu – zmiana tolerancji.

  • Zaniedbywanie lub zupełna rezygnacja z alternatywnych wobec alkoholu form spędzania czasu, przyjemności itp.

  • Wypracowanie wąskiego repertuaru zachowań po alkoholu. Nadmierne spożycie alkoholu objawia się za każdym razem podobnym zachowaniem (utrata świadomości, agresja).

  • Picie alkoholu mimo przeciwwskazań medycznych.

To były objawy alkoholizmu. Uzależnienie od alkoholu diagnozuje się jeżeli w ciągu kilku miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat wystąpiły co najmniej 3 objawy alkoholizmu.

Wraz z rozwojem choroby alkoholowej dochodzą coraz silniejsze objawy związane miedzy innymi z psychiką. Alkoholik może mieć psychozy lub inne problemy z własną świadomością. W fazie krytycznej choroby alkoholowej uwidaczniają się coraz bardziej objawy somatyczne, które z czasem mogą doprowadzić do zgonu na skutek rozwoju chorób wynikłych z nadmiernego spożycia alkoholu.

Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu

 

objawy alkoholizmu