Ośrodek leczenia uzależnień. Jak wybrać?

Ośrodek leczenia uzależnień. Zgłoszenie się na terapię alkoholizmu nie jest łatwą decyzją. Wielu uzależnionych latami wypiera swój problem i odmawia wszelkich prób pomocy. Kiedy więc odważą się na taki krok, nie można zaprzepaścić tej szansy. Wybór ośrodka leczenia uzależnień powinien zostać poprzedzony wnikliwym rekonesansem i namysłem. Jakie kryteria należy brać pod uwagę podczas tego procesu? Co sprawia, że jedne ośrodki dają lepsze efekty od innych?

Udział w terapii uzależnień to bardzo specyficzna sytuacja, którą trudno porównać do jakiejkolwiek innej. Pacjenci muszą zmierzyć się z własnymi słabościami, nawiązać kontakt ze swoimi emocjami i często trudnymi wspomnieniami. A także zmienić głęboko zakorzenione, destrukcyjne przekonania. Uzależnienia wiążą się z wieloma nieprawidłowymi i niełatwymi do rozbrojenia mechanizmami. Aby wytrzeźwieć, trzeba więc uświadomić sobie skalę swojego problemu i nauczyć się nowych sposobów postępowania. Powodzenie tego procesu zależy przede wszystkim od tego, jaki ośrodek leczenia uzależnień wybierzemy.

Zakres oferty terapeutycznej

Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę podczas zapoznawania się z ofertą placówki, jest jej zakres. Nie istnieje jeden program terapeutyczny stosowany we wszystkich ośrodkach. Leczenie może przebiegać w bardzo różny sposób, co nie oznacza, że w każdym przypadku jest równie skuteczne. Oczywiście nawet najmniejszy krok w kierunku zdrowienia jest czymś pozytywnym i wartościowym. Jednak kilka godzinnych spotkań w tygodniu z pewnością da mniejsze efekty niż stały pobyt w ośrodku leczenia uzależnień.

Ważna jest również liczba oraz rodzaje prowadzonych zajęć. Oprócz najczęściej wykorzystywanej terapii indywidualnej i grupowej, niektóre placówki oferują także wykłady terapeutyczne (czyli psychoedukację), filmoterapię, arteterapię. A nawet terapię rodzinną lub terapię par, w której mogą brać udział bliscy pacjentów.

Kwalifikacje personelu

Oczywiście aby pracować w ośrodku leczenia uzależnień, należy mieć odpowiednie kwalifikacje. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej placówki, warto sprawdzić, jakie studia oraz kursy ukończyli zatrudnieni w niej specjaliści. Większość terapeutów umieszcza stosowne informacje, a nawet dyplomy na swojej stronie internetowej. Ich brak może być więc pewnym sygnałem ostrzegawczym.

Niektórzy twierdzą, że najlepszymi terapeutami uzależnień są… trzeźwi alkoholicy. Rzeczywiście, takie osoby mają wiele atutów: lepiej rozumieją problemy, z którymi zmagają się pacjenci i wiedzą, jak do nich dotrzeć. Mogą również stanowić pozytywny przykład i być źródłem nadziei na sukcesy w leczeniu. Jednak bardzo ważne jest to, by były to osoby po terapii własnej, zachowujące całkowitą abstynencję oraz poddające się regularnej superwizji.

Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest nasze subiektywne porozumienie z danym terapeutą. Nawet najlepszy specjalista nie pomoże nam, jeżeli mu nie zaufamy i nie obdarzymy choć niewielką sympatią. Warto więc najpierw spotkać się osobiście z daną osobą i sprawdzić, czy jesteśmy w stanie znaleźć z nią wspólny język.

Warunki w ośrodku leczenia uzależnień

Ośrodek leczenia uzależnień staje się dla pacjentów tymczasowym domem. To w nim spędzają większość czasu, śpią, jedzą, poddają się terapii, odpoczywają oraz nawiązują nowe znajomości. Bardzo ważne są więc panujące w nim warunki. Zanim wybierzemy placówkę, warto sprawdzić, jakimi pokojami dysponuje, jakie jest oferowane w niej wyżywienie, a także co zawiera cena pobytu w danym miejscu.

Ile osób będzie mieszkało w jednej sypialni? Czy na terenie ośrodka znajdują się dodatkowe udogodnienia, takie jak większy teren przeznaczony do spędzania czasu na świeżym powietrzu, sala telewizyjna czy biblioteka? Czy istnieje możliwość wyjścia do kościoła dla osób, które tego potrzebują?

Najlepiej wybrać lokalizację choć trochę oddaloną od swojego miejsca zamieszkania, by na czas pobytu w ośrodku móc naprawdę oderwać się od codziennych spraw. A także wyrwać się z dotychczasowego środowiska, a tym samym mieć możliwość skupienia się wyłącznie na sobie i własnym zdrowiu. Ośrodki leczenia uzależnień często znajdują się w ustronnych miejscach, które gwarantują dyskrecję, a także ciszę, spokój i dogodne warunki do niezbędnego relaksu.

Niezwykle istotny dla powodzenia terapii jest także dostęp do dodatkowych zajęć i aktywności. Dzięki nim chory nie tylko mniej myśli o piciu, ale również może odkryć w sobie nowe talenty i pasje. To bardzo ważne, ponieważ alkoholicy podporządkowują całe swoje życie piciu i nie znają innych sposobów spędzania czasu. Alternatywne zainteresowania są jedną z kluczowych kwestii pomagających w zapobieganiu nawrotom alkoholowym.

Sprawdź ofertę ośrodka leczenia uzależnień w Dziwnówku nad polskim morzem.

ośrodek leczenia uzależnień

prywatny ośrodek leczenia uzależnień