Początki drogi do trzeźwości zaczynają się u każdego zdrowiejącego alkoholika tak samo: od chęci. Nawet największe wsparcie rodziny czy przyjaciół będzie niewystarczające, jeśli osoba uzależniona nie nabierze głębokiego przekonania, że chce coś w swoim życiu zmienić. „Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” – miał powiedzieć legendarny, chiński filozof Lao Tzu. Choć droga do trzeźwości jest trudna i wyboista, opłaca się rozpocząć walkę o lepsze życie.

Terapia pomagająca osobom uzależnionym

Jednym z pierwszych etapów jest zyskanie świadomości, jakie konsekwencje wynikają z uzależnienia od alkoholu. Terapia alkoholowa pomoże w uświadomieniu sobie, na jak wiele płaszczyzn życia wpłynęła choroba. Często są to problemy w relacjach z najbliższymi takie jak utrudnione kontakty z dziećmi czy rozbicie małżeństwa. Wśród wymienianych strat są także problemy materialne takie jak np. utrata mieszkania czy pracy. Choroba może wiązać się także z pogorszeniem lub utratą dobrego zdrowia. Mogą to być okresowo występujące drgawki, drżenie rąk czy padaczka alkoholowa. Wśród chorób jest także wiele schorzeń wątroby takie jak stłuszczenie lub marskość. Regularne spożywanie alkoholu w dużych ilościach potrafi siać spustoszenie w organizmie i wielu pacjentów dopiero w trakcie terapii mierzy się z tym, jak poważne konsekwencje wynikają z długoletniej choroby.

Uświadomienie sobie powodów picia

Leczenie to także moment, w którym pacjenci mogą odkryć, jaka jest prawdziwa przyczyna uzależnienia. Może to być np. chęć ucieczki od problemów połączona z otrzymaniem nieprawidłowych wzorców od najbliższego otoczenia w przeszłości. Picie często jest bardziej intensywne, kiedy osoba uzależniona musi zmagać się z trudnymi sytuacjami życiowymi takimi jak śmierć bliskiej osoby czy rozstanie, ponieważ nie umie skonfrontować się z trudnymi emocjami. Wśród etapów, jakie są częścią terapii, jest także nauka asertywnych zachowań. Leczenie choroby alkoholowej to proces, w trakcie którego pacjenci uczą się jak odmawiać w różnych sytuacjach towarzyskich takich jak spotkania rodzinne czy służbowe.

Omówione powyżej części terapii są skrótowym przybliżeniem tego, jak wygląda przebieg wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień alkoholu jest przeprowadzane przez osoby posiadające uprawnienia do realizacji terapii leczenia uzależnienia. W trakcie kilkutygodniowego pobytu będzie można rozpocząć pracę nad samym sobą podczas rozmów z psychoterapeutą, który pomaga pacjentom w trakcie zajęć grupowych oraz spotkań indywidualnych.