Psychoterapia, jako skutecznie i trwałe leczenie alkoholizmu.

Każdy z nas ma w życiu jakieś cele, które chce skutecznie i dobrze zrealizować. Chcąc zdać egzamin na studia, uczymy się wybranych zagadnień, idąc na rozmowę kwalifikacyjną, dbamy o nienaganny wygląd, przyjazną aparycję. Także staramy się w najlepszy sposób przedstawić swoje kompetencje czy kupując auto, poddajemy je przeglądowi i sprawdzamy, czy nie jest kradzione, jak i porównujemy ceny na rynku. Ważną bowiem zasadą w życiu jest zrobić coś raz a dobrze. Dlaczego więc nie podejść tak samo do choroby alkoholowej? Również wybierając odpowiedni ośrodek leczenia uzależnień, poddając się odpowiedniej terapii, możemy już za pierwszym razem uzyskać zadowalające nas efekty, bez nawrotów, odczuwania głodu alkoholowego i rozpoczynania leczenia któryś raz od nowa. Co jest tym złotym środkiem – psychoterapia.

Znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przestać pić.

Leczenie alkoholizmu przybiera różne formy. Poza psychoterapią znane są metody leczenia za pomocą leków, hipnozy, akupunktury czy rezonansu. W tych przypadkach chory wierzy, że dzięki minimalnemu wysiłkowi, albo jego całkowitemu braku, przy pomocy doraźnych środków farmakologicznych czy relaksacyjnych wyleczy się z alkoholizmu. Działania tego rodzaju, mogą jednak jedynie wspomagać psychoterapię, niwelować ból, podenerwowanie czy stres.

Choroba alkoholowa jest chorobą przewlekłą i postępującą, nie tylko silnie działającą na nasze zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Niezbędna jest tu więc rekonstrukcja osobowości chorego, zmiany nawyków, toku jego myślenia. Każdy ośrodek leczenia uzależnień, który zapewnia, co najmniej kilkutygodniową terapię, połączoną ze spotkaniami grupowymi i indywidualnymi, jest w stanie pomóc nam odpowiedzieć sobie na to pytanie – jak przestać pić. Ponieważ alkoholik nie tylko musi odnaleźć na nowo sens życia bez alkoholu, ale musi poradzić sobie bez niego również w trudnych sytuacjach. W takich, w których jeszcze do niedawna jedynym sensownym rozwiązaniem był alkohol.

Najgorsze są nawroty.

Brak skuteczności w przeprowadzonej terapii może mieć źródło w różnych uwarunkowaniach. Np. chory nie był dostatecznie zaangażowany w leczenie odwykowe, wybrał złą formę terapii bądź zignorował sygnały nawrotu choroby.

Ponowne sięgnięcie po alkohol często ma dla alkoholika bardzo zgubne konsekwencje. Po pierwsze, dlatego, że zbyt słaby psychicznie może się poddać i uwierzyć, że już nigdy nie poradzi sobie z tym problemem. Będzie pić dalej, a jego życie znów podporządkuje alkoholowi. Często takie nawroty kończą się śmiercią.

Nawet, jeśli alkoholik po nawrocie choroby szybko zrozumie swój błąd, to czeka go ponowna terapia odwykowa.  Czeka go odtruwanie, uczenie się życia bez alkoholu, trudne rozmowy z bliskimi, a jego świat znów w krótkim momencie legnie w gruzach i trzeba będzie wielu lat, by go odbudowywać.

Nawrót to często też ostateczne pożegnanie się z rodziną, która wykończona chorobą alkoholika, przestaje wierzyć w jego dobrą wolę i w to, że będzie lepiej. Pytanie więc czy naszym celem jest dążenie do tych wszystkich sytuacji?

Czy nie lepiej wybrać ośrodek leczenia alkoholizmu, którego metody pomhogą Ci osiągnąć sukces już za pierwszym razem?
https://www.psychoterapia24.pl/witamy-w-dziwnowku/

Trzeba jednak jeszcze raz podkreślić, że psychoterapia tylko wtedy przyniesie rezultat, kiedy sam będziesz chciał się wyleczyć.

Kiedy sam będziesz szukać odpowiedzi na pytanie – jak trwale przestać pić? I kiedy sam podejmiesz decyzję, co robisz dalej.