Duże przyzwolenie społeczne sprawia, że dla wielu osób elementem nieodłącznym spotkań towarzyskich jest alkohol. Pojawia się on na stołach przy okazji świętowania imienin, urodzin, ślubów. Jeśli próbuje się odmawiać jego spożycia albo robi się postanowienia o niepiciu, które kończą się fiaskiem, powinno być to sygnałem alarmowym.

Wczesne oznaki, na które należy zwrócić uwagę

Wyróżnia się siedem pierwszych etapów rozwoju choroby alkoholowej. Pierwszym z nich jest uczucie ogromnego dyskomfortu, gdy nie można sięgnąć po kieliszek. Najczęściej towarzyszy temu silna potrzeba wypicia alkoholu. Drugim syndromem jest sytuacja, w której człowiek przestaje sprawować jakąkolwiek kontrolę nad ilościami spożywanego alkoholu. Bardzo często wiążę się z tym brak umiejętności powiedzenia „stop”, co skutkuje piciem np. do momentu utraty przytomności. Ośrodek leczenia uzależnień wskazuje także zaniedbywanie relacji jako wczesną oznakę alkoholizmu. Mogą to być kontakty z rodziną czy przyjaciółmi, ale także utrata chęci do realizacji dotychczasowych zainteresowań.

Występowanie innych objawów

Czwartą oznaką jest zauważenie, że może się wypijać większe ilości jednostek alkoholu. Wśród syndromów, z jakimi często wiąże się choroba alkoholowa, są także stany depresyjne. W trakcie terapii indywidualnej czy grupowej można uzyskać wiedzę na temat tego, czy ta choroba psychiczna jest skutkiem picia czy (co bardzo często się zdarza wśród pacjentów) jego przyczyną. Szóstym syndromem jest zauważanie u siebie lub u członka rodziny objawów typowych dla zespołu abstynencyjnego, który pojawia się przy zaprzestaniu picia lub zmniejszeniu dawek. Do najpoważniejszych objawów należą zaburzenia świadomości czy pobudzenie układu nerwowego. Mogą towarzyszyć temu m.in. silne drgawki, majaki czy poczucie ogólnego rozdrażnienia. Siódmą oznaką są trudności z pamięcią. Osoby uzależnione mogą nie pamiętać np. przebiegu niektórych wydarzeń, z powodu luk spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu. Często objawia się to niepamiętaniem o dniu tygodnia czy zapominaniem o różnych wydarzeniach.

Jeśli u siebie lub osób bliskich możesz zaobserwować takie zachowania, może to być właściwy moment, żeby rozważyć udanie się na pobyt dla osób uzależnionych. Prywatne leczenie alkoholizmu to gwarancja dyskrecji i możliwość uzyskania kompleksowej pomocy terapeutycznej. Jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu Szczecin i jego najbliższe okolice mają w swoim pobliżu ośrodek, który specjalizuje się w kilkutygodniowych pobytach dla osób uzależnionych. Mogą one pomóc w zmianie dotychczasowych nawyków myślowych i zdobyciu właściwych umiejętności do życia w trzeźwości.