Talasoterapia, czyli leczenie morzem jest jedną z form terapii, w której wykorzystuje się nadmorski klimat do poprawy samopoczucia pacjenta. To słowo wywodzi się z języka greckiego. Rzeczownik „thalassa” oznacza morze, natomiast czasownik „therapein” jest tłumaczony na język polski jako „leczyć”. Długie spacery nad morzem pomagają w kojeniu nerwów, sprzyjają przemyśleniom i stymulują odporność.

Leczenie morskim klimatem

Dlatego warto wykorzystać naturalne walory morza w radzeniu sobie z różnymi problemami. Nasz ośrodek jest położony w miejscowości Wrzosowo koło Dziwnówka. Leczenie z alkoholizmu odbywa się według planu dnia, w którym jest uwzględniony czas wolny. Bardzo często pacjenci spędzają go na spacerach wzdłuż nadmorskiego brzegu, który znajduje się niedaleko ośrodka. Wiele z podopiecznych ceni sobie chwile spędzone na odczuwaniu bodźców, jakie daje morze. Piasek pomiędzy stopami, krzyk mew, czucie morskiej bryzy – takie wrażenia mogą być codzienną przyjemnością w trakcie pobytu. Walory nadmorskiego klimatu mogą w szczególności odczuć osoby, które posiadają dodatkowe dolegliwości takie jak m.in. choroby dróg oddechowych, niedoczynność tarczycy czy choroby serca. Zbawienne działanie morza zostało także zaobserwowane w łagodzeniu niektórych problemów psychicznych takich jak bezsenność, ogólna nerwowość czy stany depresyjne. Bardzo często są to objawy, które towarzyszą chorobie alkoholowej bądź z niej wynikają. Leczenie alkoholizmu nad morzem może być nieocenioną pomocą w dążeniu do życia i wytrwania w trzeźwości.

Zbawienny wpływ morza na organizm

Spacer po plaży to sposób na to, aby obniżyć poziom hormonu stresu. Wiele badań wskazuje na to, że w trakcie takiej aktywności, ludzki organizm wytwarza endorfiny, które nazywa się hormonami szczęścia. Odpowiadają one m.in. za lepsze samopoczucie i dobry humor. To naturalna metoda, która może pomagać w łagodzeniu napięć oraz stanów lękowych. Pacjenci, którzy wypoczywają nad morzem, często zauważają u siebie efekty w postaci zwiększonej koncentracji czy lepszej pamięci.

Walcząc o lepsze samopoczucie, wskazane jest korzystanie z dobrodziejstw, jakie daje nam natura. Może ona wspierać w leczeniu różnorodnych schorzeń takich jak m.in. alkoholizm. Terapia połączona z pobytem w nadmorskim klimacie pomoże w walce o lepsze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Kilkutygodniowe leczenie oparte na terapii grupowej i indywidualnej wspiera w zdobyciu umiejętności niezbędnych do tego, aby nauczyć się żyć na nowo bez alkoholu.