Trzeźwy alkoholik

Dla wszystkich zawsze będę alkoholikiem? – Czy nie pić a być trzeźwym to znaczy na pewno to samo? Trzeźwy alkoholik.

Jak to jest, że, mimo iż nie piję od kilku lat, to wciąż jestem postrzegany jako alkoholik? Trzeźwy alkoholik. To takie drażniące, znów kłócić się o to samo z żoną, znów gratulować koledze awansu w pracy, znów nie rozumieć własnych dzieci… – Alkoholicy często wyzbywają się nałogu, pilnując się, by więcej nie pić. Ich myślami jednak nadal steruje alkohol, a proces trzeźwienia nadal trwa.

Trzeźwienie myśli – naprawa relacji rodzinnych.

Terapia odwykowa zawsze obnaża prawdę o alkoholiku. O tym, ile krzywdy wyrządził bliskim, ile stracił, jak bardzo się stoczył. Ta prawda nie służy jednak tylko i wyłącznie pokazaniu jak bardzo zły i szkodliwy jest alkohol. Terapia odwykowa kieruje myślenie alkoholika na trzeźwe tory, by zaczął on wreszcie dostrzegać, jak bardzo nadszarpnięte są relacje rodzinne i znajdował sposoby, by je naprawiać. Na gruncie rodzinnym proces trzeźwienia objawia się bowiem przede wszystkim dojrzałością emocjonalną i gotowością podejmowania trudnych tematów o przeszłości.

Najpierw trzeba bowiem wyeliminować poczucie wstydu, złości i bólu u każdej ze stron. Nie uda się to z kolei bez poważnych rozmów, wybaczenia i przyznania się do popełnionych błędów. Leczenie alkoholizmu i naprawa relacji rodzinnych to jednak dwie odrębne kwestie.

To od ciebie samego zależy czy rodzina znów ci zaufa, czy znów będzie gotowa walczyć o wspólne pełne ciepła i miłości dni. Nie może być jednak tak, że alkoholik dla dobra rodziny bezgranicznie poświęca siebie, ani na odwrót, że rodzina robi wszystko, aby uszczęśliwić alkoholika. Ważne są granice, które wyrażone przez empatię, jak i asertywność, pozwolą zbudować te właściwe relacje, świadczące o tym, że alkoholik nie tylko nie pije, ale przede wszystkim, że jest trzeźwy. Trzeźwy alkoholik.

Rozwój zawodowy jest niezwykle ważny w procesie trzeźwienia.

Odwyk alkoholowy jest również takim drogowskazem naszych kolejnych wyborów i decyzji. Musimy bowiem dostrzec, czym wypełnić nasze życie, by było ono bardziej wartościowe i szczęśliwe. Dlatego pracę powinniśmy traktować, nie jak czynnik zastępczy, by nie popaść w pracoholizm, ale jako źródło satysfakcji, dobrych zarobków i wypełniacza wolnego czasu. Ważne jest więc by praca uzupełniała się z życiem prywatnym i rodzinnym. Ważne jest też dążenie do odzyskania zaufania i szacunku w pracy. Tu odpowiadasz sobie na pytanie, jakim człowiekiem jesteś bez alkoholu? Warto więc zastanowić się, co chcesz robić, kim chcesz być, na jaki rozwój postawić. Może nauka języków obcych, kurs komputerowy, albo dokończenie studiów? Dostrzeżenie aspektów własnego rozwoju, prowadzi również do twojej trzeźwości.

Najważniejsze jest nasze zdrowie.

Szanowanie własnego życia, a przede wszystkim wydłużanie go o każdą minutę, to najważniejsze zadanie w procesie trzeźwienia. Trzeźwy alkoholik często chce się oszukiwać i celowo zaniedbuje własne zdrowie i własny organizm, by móc powiedzieć – co mnie powstrzymuje od picia, skoro i tak umrę? Regularne kontrolowanie własnego zdrowia, systematyczne badania, a co najważniejsze odpowiednia dieta i ruch są tego przeciwdziałaniem. Zaczynamy się lepiej czuć, odzyskujemy dobry nastrój, lepiej śpimy, a tym samy mamy więcej energii. To wszystko przekłada się na odzyskanie optymistycznego myślenia, czyli właśnie trzeźwego. Im dalej jesteś więc od alkoholu, tym masz większe szanse na długie i szczęśliwe życie.

Trzeźwy alkoholik akceptuje siebie, wie kim był i gdzie był, a mimo to potrafi na nowo układać sobie życie, pamiętając jednocześnie o szczęściu swoich bliskich. Kiedy po latach zasiadając w bujanym fotelu można spojrzeć wstecz i z uśmiechem na ustach powiedzieć – udało mi się naprawić, co sam zepsułem, to zdecydowanie można pogratulować sobie również właściwego podejścia do trzeźwienia.

Trzeźwy alkoholik

Trzeźwy alkoholik

Trzeźwy alkoholik

Trzeźwy alkoholik