Życie po terapii alkoholizmu – jak pomóc sobie i trzeźwiejącemu alkoholikowi?

Decyzja o rozpoczęciu terapii i zaprzestaniu picia na najbliższych i rodzinę uzależnionego działa często jak balsam na zmaltretowaną problemami i wiecznym stresem duszę. Wiele osób jest bowiem przekonanych, że po terapii alkoholizmu zakończy dotychczasową gehennę życiową. I że od teraz może być już tylko lepiej.

Niestety często życie z trzeźwiejącym alkoholikiem doświadcza ich jeszcze bardziej. Spotykają się bowiem z wybuchami agresji i to całkiem bez powodu. Muszą się także  uczyć na nowo rozmawiać. Tak by nie drażnić i nie prowokować alkoholika, a przy tym dodatkowo wspierać w trudnych sytuacjach. Dodatkowo cały czas towarzyszy im strach. Że mimo odbycia terapii alkoholizmu alkoholizm powróci i to poczucie winy, że sami doprowadzili do takiej sytuacji.

Trudne jest to nie tylko dla kobiet – matek, żon, córek, które inaczej wyobrażały sobie powrót do normalnego życia. Z utęsknieniem czekały na pierwszy dzień bez alkoholu. Trudne to też jest dla mężów żon – alkoholiczek czy dla ojców, mających wciąż przed oczami straszliwy obraz staczających się w dół ich córek.

Jak więc sobie pomóc, by osoba uzależniona wytrwała w trzeźwości. A przede wszystkim by każdy dzień był jeszcze lepszy i piękniejszy?

–        Najważniejsza jest terapia dla osób współuzależnionych czyli dla najbliższej rodziny alkoholika. Takie terapie przeprowadza zarówno prywatny ośrodek terapii alkoholizmu, jak i poradnie dla alkoholików.  Organizujące np. popularne spotkania al – anon. Tego rodzaju terapie dają nam szansę porozmawiać wraz z innymi osobami o swoich problemach, lękach czy poczuciu wstydu. Gdzie możemy wzmocnić swoją psychikę, stawać się mocniejszym i asertywnym na agresję. Przede wszystkim gdzie możemy uwierzyć, że potrafimy przezwyciężyć problemy.

–        Nie każda rozmowa przynosi ulgę – nasz partner potrzebuje wsparcia, potrzebuje wiedzieć, że jesteśmy obok i że go rozumiemy. Jednakże często rozmowy zamieniają się w pełne pretensji, wyrzutów i obwinień kłótnie. Negatywne emocje z kolei mogą prowadzić nie tylko do wykańczania psychicznego bliskich osób uzależnionych. Również powrotu do nałogu samego alkoholika.

–        Jeśli nie radzisz sobie z agresywnym językiem Twojego partnera wybierz się na kurs asertywności, gdzie nauczysz się jak stanowczo, ale łagodnie informować partnera, że jego słowa sprawiają Ci ból, nie prowokując go przy tym do dalszej agresji czy powrotu do nałogu.

–        Nie chowaj alkoholu przed nim, ale pamiętaj, by też nie prowokować sytuacji – na przyjęciach nie serwuj lodów z alkoholem, albo nie kupuj czekoladek z likierem. Każda pokusa może okazać się tą zgubną dla Twojego partnera.

–        Wyzbądź się wstydu i poczucia, że jesteście na językach sąsiadów czy znajomych – to tylko osłabia Twoją psychikę i nie pomaga wam w walce z nałogiem. Musisz nauczyć się traktować alkoholizm jako chorobę, na którą podobnie jak na gruźlicę, cukrzycę czy grypę nie masz żadnego wpływu. Jeśli Twój partner zobaczy, że się nie wstydzisz, że jesteś dumna z jego postępów i kroków, uwierzy również, że warto żyć w abstynencji, motywuje to też do kontynuowania terapii alkoholizmu.

–        Znajdź wspólne hobby, organizuj rodzinne wycieczki i wypady – im więcej wspólnych zajęć będziecie mieć, tym nie tylko partnerowi łatwiej będzie zapomnieć o nałogu, ale przede wszystkim zbliży Was ponownie do siebie po przebytej kuracji.

–        Zadbaj o siebie – zapisz się na jogę, idź do sauny czy kosmetyczki, pamiętaj w tym wszystkim jesteś też ważna, nie rezygnuj z normalnego życia, dzięki czemu Twojemu partnerowi też będzie łatwiej do niego powrócić.

Pamiętaj I etap terapii alkoholizmu jest dopiero pierwszym ważnym krokiem do lepszego życia. Kolejne musicie stawiać już razem, bo nie robienie niczego jest najgorszą decyzją, jaką możesz podjąć.

Alkoholizm wykańcza nie tylko pijącego, ale też osoby z nim żyjące i przebywające, dlatego oni również potrzebują wsparcia, a często także profesjonalnej terapii.

terapii alkoholizmu

terapii alkoholizmu

terapii alkoholizmu